Publiczna przychodnia a prywatna – Jakie są największe różnice?

Publiczne ośrodki opieki zdrowotnej to miejsca, w których można uzyskać pomoc lekarza rodzinnego, a często również i specjalisty, zajmującego się określonym obszarem medycyny. Alternatywą dla nich są z kolei prywatne usługi medyczne, których popularność sukcesywnie wzrasta. Czym różnią się one od siebie i które rozwiązanie warto wybrać?

Na jakich zasadach działają prywatne przychodnie?

Prywatne przychodnie oferują swoim pacjentom wysoki standard usług, świadczonych przez dobrze wykwalifikowanych lekarzy, pracujących na nowoczesnym sprzęcie, umożliwiającym szybkie i trafne diagnozy oraz zwiększającym efektywność procesu leczenia. Na takich zasadach działa m.in. Centrum medyczne Zygmuntowska Clinic, ul. Zygmuntowska 15/4, 33-300 Nowy Sącz, tel: 18 547 66 77, czyli prywatna przychodnia w Nowym Sączu, której ofertę sprawdzisz po przejściu na proponowaną stronę. Placówka umożliwia dostęp do lekarzy wielu specjalizacji – nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci. Tak kompleksowe wsparcie uzupełniane jest możliwością wykonania diagnostyki laboratoryjnej. Wszystko to pozwala zadbać zarówno o profilaktykę, jak i skuteczne leczenie różnego rodzaju schorzeń.

Jak działają przychodnie publiczne?

Alternatywnym rozwiązaniem dla prywatnych placówek medycznych jest korzystanie ze świadczeń NFZ, na których bazuje polski system służby zdrowia. Najczęściej to właśnie tutaj zgłaszają się pacjenci z  niepokojącymi dolegliwościami, tym bardziej że z tego rodzaju usług mogą korzystać wszystkie osoby, podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu. To właśnie dzięki niemu konsultacje lekarskie i specjalistyczne badania nie są obarczone koniecznością uiszczania dodatkowych opłat. 

Co ważne, w przychodniach publicznych pracują nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki i położne, mogące także świadczyć usługi na rzecz pacjentów, w zależności od zaistniałych potrzeb. I choć coraz więcej osób skłania się w stronę prywatnej opieki, placówki posiadające kontrakt z NFZ nadal cieszą się sporą popularnością, co z kolei rzutuje na długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Jakie zalety i mankamenty posiada prywatna opieka zdrowotna?

Największą wadą prywatnej opieki zdrowotnej będzie z pewnością konieczność uiszczania opłat za każdą konsultację czy specjalistyczne badania. Niedogodności te rekompensują jednak z pewnością atuty tego rodzaju świadczeń. Na ich liście nie mogło zabraknąć:

  • wysokich kwalifikacji personelu medycznego,
  • łatwego dostępu do specjalistycznych konsultacji i badań,
  • lepszej atmosfery w trakcie wizyt w prywatnych placówkach,
  • szerokiego zaplecza w postaci profesjonalnych sprzętów i urządzeń, umożliwiających kompleksową diagnostykę.

Sporą zaletą będzie również z pewnością znacznie przystępniejszy czas pracy oraz możliwość umówienia się na konkretną godzinę, co przekłada się na brak kolejek i długiego oczekiwania na wizytę pod drzwiami gabinetu.

O jakich atutach i wadach mówimy w przypadku usług NFZ?

Jak już zostało wspomniane, coraz więcej osób skłania się w stronę centrów medycznych. Wpływ na to mają przede wszystkim mankamenty, nieodłącznie związane z państwową służbą zdrowia. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • bardzo długi czas oczekiwania na konsultacje ze specjalistą, co może rzutować na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta,
  • gorsze wyposażenie gabinetów, utrudniające diagnozowanie problemów.

Taki system posiada również swoje zalety, o których powinien wiedzieć każdy pacjent. Przede wszystkim będzie to brak dodatkowych opłat, poza obowiązkową składką, pobieraną z naszych dochodów. Sporym atutem będzie również łatwiejszy dostęp do świadczeń, który – w przypadku prywatnej opieki – jest bardzo szeroki na ogół jedynie w większych ośrodkach miejskich.

NFZ czy prywatna opieka zdrowotna – które rozwiązanie wybrać?

Prywatna opieka medyczna jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Tutaj można szybko i bez skierowania dostać się do specjalistów z różnych dziedzin medycyny, wykonać konieczne badania i uzyskać diagnozę, niezbędną do rozpoczęcia leczenia. Pomimo wymienionych wad, również i państwowe ubezpieczenie zdrowotne posiada istotne zalety. To właśnie dzięki nim jest ono korzystniejsze zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych lub konieczności długoterminowego leczenia. Z tych względów wybór właściwego rozwiązania nie może być dziełem przypadku, a ostateczna decyzja powinna być poprzedzona gruntowną analizą obu dostępnych możliwości.