Depresja – jak z nią walczyć?
Depresja dotyczy coraz większego grona osób.
Ostatnimi czasy słyszy się, że cierpią na nią ludzie młodzi, natomiast dotyka ona także wielu ludzi w wieku dojrzałym lub średnim. Według raportu WHO – przy aktualnym tempie zachorowań – za kilka lat o depresji będzie można mówić jako o najpowszechniej występującej chorobie cywilizacyjnej. Jak radzić sobie z tą dolegliwością? Czy można samodzielnie się jej przeciwstawić?
Jakie mogą być przyczyny depresji?
Depresja jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ, tak jak inne zaliczane do tej grupy schorzenia, wiąże się z rozwojem cywilizacji. Do zmian, z którymi zaczął mierzyć się współczesny człowiek, zalicza się m.in. wzrost tempa życia, zwiększenie wymagań i brak czasu na życie prywatne. Te okoliczności mogą powodować stres, z którymi wielu ludzi nie wie, jak sobie poradzić.
Przyczyny depresji mogą być też zupełnie indywidualne. Mogą one wynikać z predyspozycji zdrowotnych danej osoby lub też z sytuacji emocjonalnej, jaka ją dotyczy.
Jakie są objawy depresji?
Depresja jest chorobą związaną z ludzką psychiką – odczuwaniem, emocjami i nastrojem, lecz jej objawy są psychosomatyczne, czyli oddziałują na cały organizm. Toteż depresja może wywoływać chroniczne zmęczenie, a w konsekwencji tego także senność. Zdarza się też, że osoby z depresją mają trudności w zasypianiu.
Chorzy na depresję sygnalizują także zmniejszony lub zwiększony apetyt, problemy z koncentracją i pamięcią, brak chęci do wykonywania obowiązków oraz realizowania pasji i zainteresowań.
Jakie są skutki depresji?
Choroba ta dość często silnie odbija się na życiu prywatnym i zawodowym. Niechęć do działania sprawia, że każdą czynność wykonuje się z dużym wysiłkiem lub dochodzi do zaniedbywania obowiązków w pracy lub w rodzinie. Tym samym powstaje zjawisko błędnego koła, gdyż negatywne skutki zaniechań mogą wywołać jeszcze większy stres lub przygnębienie i tym samym chorych dosięga jeszcze silniejszy marazm.
Jak leczyć depresję?
Depresja jest poważna chorobą, której nie należy bagatelizować. Nie powinno się również przeciwdziałać jej na własną rękę. Własna inicjatywa jest niezbędna, lecz najczęściej może ona okazać się skuteczna jedynie wtedy, gdy idzie w parze z konsultacją psychiatryczną. Psychiatra – łódź jest w stanie ustalić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie metody leczenia. Terapia może polegać na cyklicznych wizytach u psychiatry, ale również może im towarzyszyć leczenie farmakologiczne.