Fakty i mity o psach
Zarówno osoby, które od lat zajmują się psami, jak i świeżo upieczeni właściciele, bardzo często spotykają się z różnymi poradami czy opiniami, które niekoniecznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jakie są fakty i mity o psich czworonożnych przyjaciołach?
U psów silniejszy jest zmysł węchu, niż smaku – prawda! Dla psa nie ma znaczenia tak naprawdę, czy jego jedzenie jest tłuste, czy chude, najważniejsze, aby było aromatyczne, wtedy skutecznie zachęca do jedzenia. Często można spotkać się ze stwierdzeniami, że pieski po kastracji na pewno przybiorą na wadzę – nie jest to prawda. Jeżeli stosujemy odpowiednia dietą, która jest zbilansowana i piesek ma wystarczająco dużo ruchu, nie grozi mu przytycie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dieta, jaką ma nasz pupil, jest dla niego odpowiednia – warto wtedy udać się do specjalisty, profesjonalna klinika weterynaryjna toruń na pewno kompleksowo pomoże w tym zakresie.
Wiele się mówi o tym, że nos psa, odwzorowuje jego stan zdrowia – to oczywiście mit. Wilgotność nosa, jest tylko jednym z czynników jego samopoczucia, zbyt zimny czy suchy nos, wcale nie świadczy o tym, że nasz piesek jest zdrowy. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu zdrowia pupila, należy po prostu udać się do weterynarza, dla którego leczenie zwierząt toruń, nie ma tajemnic. Pewnie nie raz słyszeliście też o przesądzie, że suczka powinna chociaż raz mieć szczeniaki, jednak brak jest na to naukowych dowodów, jakoby ciąża wpływała korzystnie na zdrowie suczek. Jeśli jednak Twoja suczka jest w ciąży, koniecznie udaj się do weterynarza. Może on zalecić wykonanie badań, między innymi rtg zwierząt toruń. Dodatkowo, klinika weterynaryjna Avimedicus posiada w swojej klinice lekarzy weterynarzy, którzy poprowadzą ciąż suczki, ustali termin krycia polegającym na badaniu poziomu progestronu, a odpowiedź jest po 40 minutach. Dodatkowo zdecydowanie bezpieczniej jest jeśli nasz pupil jest pod opieką lekarza weterynarza gdyż poród może być ciężki i będzie potrzebne przeprowadzenie zabiegu cesarskie cięcie u psów.
Często się mówi o tym, że psy to najbardziej oddane i lojalne zwierzęta, które stają się prawdziwymi przyjaciółmi dla człowieka. Pieski podchodzą do swoich właścicieli bardzo emocjonalnie i kiedy nasz pupil, widzi nas po dłuższym rozstaniu, to do jego mózgu docierają podobne substancje chemiczne jakie docierają do ludzi, kiedy przeżywają stan zakochania. Dlatego mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który zawsze ucieszy się na jego widok.
Zbilansowana dieta dla psa
Prawidłowe odżywianie i zbilansowana dieta, jest nie tylko ważna w przypadku ludzi. Jest równie istotna w przypadku zwierząt i odgrywa bardzo istotną rolę w ich zdrowiu. Zdrowie psa, jest bezpośrednio powiązane z jego jedzeniem, wpływa na samopoczucie, witalność i długość jego życia.
Jedzenie, które jest nieodpowiednio dobrane dla naszego pupila, może negatywnie wpływać na jego samopoczucie i powodować różne schorzenia, takie jak nadwaga, cukrzyca, problemy z sercem, stawami, nerkami. Jeżeli masz wątpliwości w kwestii odpowiedniej diety swojego czworonoga, warto poradzić się specjalistów takich jak klinika weterynaryjna toruń. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego sposobu żywienia dla wszystkich psów, które przecież różnią się między sobą rozmiarem, wiekiem, stanem zdrowia, wagą czy poziomem aktywności fizycznej. Ważne jest również, jakie właściciel ma możliwości, na ile jest na przykład w stanie sam przygotowywać posiłki dla psa, na jakie produkty jest sobie w stanie pozwolić. To co jest pewne, to fakt, że nie należy zbyt często zmieniać pokarmu – to obciąża organizm i może powodować problemy z żołądkiem i trawieniem. Jeśli masz podejrzenia, że Twój pupil cierpi na problemy trawienne, koniecznie udaj się do sprawdzonego weterynarza, może zlecić on bardziej kompleksowe badania, takie jak endoskopia weterynaryjna toruń. Bardzo ważne w odżywianiu Twojego pupila, jest dostarczanie mu odpowiednich wartości odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy. To one dostarczają energii i dbają o prawidłowe funkcje życiowe. Ich niedobór może prowadzić do występowania różnego rodzaju chorób.
Jeżeli Twój piesek, głównie odżywia się gotowymi karmami, wybieraj te, które mają wysoką zawartość mięsa w karmie, zawierają oleje roślinne i rybie, mają w składzie warzywa i owoce, a także prebiotyki FOS i MOS. Unikaj natomiast tych, które w składzie mają zboże, soję oraz sztuczne barwniki i konserwanty. Pamiętaj również, że tanie karmy to tylko pozorna oszczędność, na zdrowiu ani swoim, ani swoich pupili nie możemy oszczędzać.