Komu przysługuje koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu są specjalistycznymi urządzeniami zapewniającymi wsparcie pacjentom, którzy posiadają schorzenia układu oddechowego. Stanowią doskonałą alternatywę dla wykorzystywania butli tlenowych i są bardzo wygodne w użytkowaniu. Kto powinien stosować koncentrator tlenu? W poniższym artykule omówimy tę kwestię i wyjaśnimy zasady funkcjonowania koncentratorów.

Czym jest i jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem specjalistycznym, które stosowane jest w terapiach schorzeń układu oddechowego, wymagających stałego podawania czystego tlenu. Urządzenie pobiera tlen z powietrza i zagęszcza go. Dokładną zasadę działania poznać można z artykułu „Czym jest koncentrator tlenu – zasada działania koncentratora”, który przedstawia budowę koncentratorów tlenu, sposób ich używania i serwisowania. Największą zaletą koncentratorów jest łatwość ich wykorzystywania. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, by urządzenie uruchomić. Wystarczy podłączyć je do prądu, by zacząć terapię tlenową. Kwestia dbania o ich stan techniczny również jest bardzo prosta, ponieważ urządzenia zostały zaprojektowane w jak najbardziej przystępny sposób.

Jakie koncentratory tlenu można wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje koncentratorów tlenu do zastosowań domowych. Są to urządzenia stacjonarne oraz przenośne. Rozwiązanie stacjonarne umożliwia stałe i nieprzerwane podawanie tlenu. Wymaga stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego, jest duże i ciężkie. Stosowane jest najczęściej w przypadku osób o ograniczonej mobilności oraz w placówkach medycznych. Cewniki używane w rozwiązaniach stacjonarnych zazwyczaj posiadają sporą długość, by umożliwić przemieszczanie się w pomieszczeniu, a nawet pomiędzy nimi. 

Przenośne koncentratory tlenu są dużo mniejsze i mają ergonomiczny kształt. Bardzo często wyposażone są w możliwość zasilania bateryjnego. Umożliwiają korzystanie z tlenoterapii również poza miejscem zamieszkania, jednak ich trwałość oraz wydajność jest zdecydowanie niższa.

Czy warto kupić własny koncentrator tlenu?

Urządzenia specjalistyczne takie jak koncentrator tlenu są dosyć drogie. Z tego też powodu ich zakup może być dużym obciążeniem dla pacjenta potrzebującego tlenoterapii oraz jego rodziny. Z tego też powodu warto rozważyć wynajem urządzenia zamiast zakupu, ponieważ istnieje wiele możliwości — takich jak wynajem koncentratorów tlenu Patronus, który pozwala na wypożyczenie koncentratora tlenu w korzystnej cenie, co pozwoli na spore oszczędności. Dzięki wynajmowi znika również konieczność samodzielnego dbania o serwis urządzenia, ponieważ zajmuje się tym firma wypożyczająca sprzęt. W przypadku awarii zapewnia ona też urządzenie zastępcze na czas naprawy, dzięki czemu terapia nie jest przerywana.

Jakie są wskazania do wykorzystania koncentratora tlenu?

Podstawowym zaleceniem do wykorzystywania terapii tlenowej za pomocą koncentratora tlenu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz rozstrzenie oskrzeli (choroba wynikająca z nieodwracalnego rozszerzenia oskrzeli poprzez uszkodzenie ich ściany). Czasami wskazaniami są:

  • Zmiany wynikające z przebytej gruźlicy,
  • Zwłóknienie płuc,
  • Kifoskolioza,
  • Mukowiscydoza.

Terapia skutkuje zmniejszeniem duszności, wstrzymaniem rozwoju nadciśnienia płucnego, zmniejszeniem częstotliwości pobytów w szpitalu i poprawieniem wydolności fizycznej. U pacjentów chorujących na POChP terapia tlenowa wykazuje polepszenie jakości życia poprzez poprawę czynności układu nerwowego i stanu psychicznego. Poprawia się również pamięć i koncentracja, a zmniejszają objawy depresji i lęku.

Kto kwalifikuje się do korzystania z koncentratora tlenu?

Wstępnej oceny odnośnie konieczności podawania tlenu dokonuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista chorób płuc. Skierować mogą oni pacjenta do Ośrodka Domowego Leczenia Tlenem. Podczas diagnostyki niezbędne jest przeprowadzenie analizy gazometrycznej krwi tętniczej, ponieważ umożliwia ona obiektywną ocenę efektywności procesu oddychania. Do leczenia tlenem kierowani są pacjenci, u których zawartość tlenu we krwi, czyli saturacja, jest na poziomie 88 procent i niżej, lub gdy saturacja na poziomie 88-90 procent połączona jest z nadciśnieniem płucnym, policytemią lub obrzękami obwodowymi. Każda zakwalifikowana osoba musi odbywać wizytę kontrolną co 3 miesiące, by ocenić skuteczność terapii i dopasować odpowiednie ustawienie stężenia tlenu w koncentratorze.