Na czym polega psychoterapia dla par?

Konflikty to nieodłączna część każdego związku. Najczęściej rozwiązujemy je zupełnie samodzielnie, wracając do równowagi i harmonii w relacjach z partnerem lub partnerką. Sytuacja komplikuje się jednak wówczas, gdy częste nieporozumienia zaczynają rzutować na jakość relacji, burząc wzajemne zaufanie i sprawiając, że zaczynamy tracić poczucie bezpieczeństwa, coraz bardziej oddalając się od siebie. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą specjaliści. Kiedy zdecydować się na terapię dla par i dlaczego warto to zrobić? Sprawdzamy, w czym może pomóc wizyta u psychoterapeuty.
Kto prowadzi psychoterapię dla par?
Terapia par, nazywana często również terapią małżeńską, powinna być prowadzona przez profesjonalistę. Pod tą nazwą kryje się absolwent psychologii lub psychiatrii, nieustannie rozwijający swoją wiedzę i poszerzający posiadane kompetencje. Dla przykładu w Bydgoszczy takie spotkania prowadzi psychoterapeuta Beata Gołębiowska, której wykształcenie i metody pracy przedstawione zostały na podanej stronie internetowej. Psychoterapeuci zajmujący się terapią par, pracują również w różnych nurtach. Najczęściej będzie to:
- psychoterapia poznawczo-behawioralna – sprowadzająca się do rozpoznania i zmiany negatywnych wzorców, zarówno myślowych, jak i tych, związanych z zachowaniem, rzutujących na relacje z bliską osobą,
- psychoterapia psychodynamiczna – koncentrująca się na przeszłości i dążąca do rozpoznania ukrytych mechanizmów, rządzących naszym zachowaniem.
Terapia par często przyjmuje również formę psychoterapii systemowej, której nadrzędnym celem będzie usprawnienie komunikacji pomiędzy partnerami.
Czego można spodziewać się na pierwszej wizycie?
Pierwsza wizyta w gabinecie psychoterapeuty to najlepszy czas na rozpoznanie problemu. Aby to zrobić, konieczne staje się wysłuchanie historii obu stron i wczucie się w związane z nią emocje. Rolą specjalisty będzie jednak również obserwacja zachowań, także tych w stosunku do drugiej osoby i stworzenie atmosfery, budującej zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. W trakcie pierwszej wizyty warto też ustalić wspólne cele i oczekiwania. Jeśli jednak różnią się one od siebie, nic straconego – można bowiem doprecyzować je w trakcie późniejszych sesji, gdy staną się one bardziej klarowne.
Jak przebiegają dalsze spotkania par z psychoterapeutą?
Dalsze spotkania ukierunkowane będą w znacznej mierze na problemy, z którymi pary zgłaszają się do gabinetu psychoterapeuty. Taka psychoterapia par pomaga m.in. znaleźć mocne strony związku, odkryć własne potrzeby i podzielić się swoimi emocjami w bezpiecznej przestrzeni, o czym więcej przeczytasz po kliknięciu w podany link. Psychoterapeuta z kolei:
- uświadamia obu osobom źródło konfliktu,
- wspiera je w jego rozwiązywaniu,
- pomaga wypracować skuteczne mechanizmy postępowania,
- rozpoznaje negatywnie wzorce myślenia i zachowań.
Wszystko to sprawia, że – z biegiem czasu – osoby, tworzące związek, uczą się współdziałania w rozwiązywaniu problemów, otwierają się na swoje emocje i potrzeby oraz budują znacznie głębszą więź, opartą na szacunku, wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu swoich uczuć.
Jakie korzyści niesie ze sobą terapia dla par?
Jak pokazują badania, aż 70% par odczuło wymierne korzyści z uczestnictwa w terapii. Wśród nich na ogół wymienia się nabycie umiejętności:
- radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami,
- dostrzegania potrzeb partnera lub partnerki,
- konstruktywnego rozwiązywania konfliktów w związku,
- budowania relacji, opartej na zaufaniu i wzajemnym wsparciu.
Sukces oddziaływań terapeutycznych uzależniony jest jednak w znacznej mierze od motywacji osób, biorących udział w spotkaniach. Jeśli będzie ją wykazywać wyłącznie jedna strona, terapia dla par nie zawsze doprowadzi do oczekiwanych rezultatów.
Kiedy warto zdecydować się na terapię dla par?
Terapia dla par to doskonałe rozwiązanie, gdy związek przeżywa kryzys, związany z brakiem komunikacji i częstymi konfliktami. Spotkania z psychoterapeutą to bowiem skuteczny sposób, na powstrzymanie pogłębiających się trudności i związanego z nimi rozłamu w związku. Częstym powodem, wskazywanym przez osoby, które zdecydowały się na terapię dla par, jest również utrata zaufania do partnera lub partnerki, co ma miejsce np. w momencie zdrady. Jednak z możliwości, jakie daje bezpieczna przestrzeń gabinetu psychoterapeutycznego, warto skorzystać również wówczas, gdy relacje pomiędzy partnerami układają się prawidłowo. Taka decyzja to bowiem krok w stronę wzmocnienia więzi emocjonalnej i zwiększania umiejętności komunikacji w związku, co pozwoli zapobiec większym kryzysom w przyszłości.