Rozkład butelki PET trwa kilkaset lat. Znajdź ekologiczny zamiennik!
Rozkład plastiku trwa setki lat. Butelki plastikowe, torebki foliowe czy słomki zalegają w oceanach, przedostają się do gleby i, w postaci mikrocząsteczek, krążą w powietrzu. Jak chronić środowisko naturalne przed plastikiem?
Ekologiczny styl życia to wybór coraz większej liczby osób. Decydujemy się oszczędzać wodę, plastikowe foliówki zamieniamy na torby płócienne. Część osób ogranicza spożycie mięsa, jeszcze inni przesiadają się z samochodu do komunikacji miejskiej.
W obecnych czasach dużym problemem staje się zagospodarowywanie odpadów. Szczególnie niebezpieczne dla środowiska, a także zdrowia zwierząt i ludzi są odpady z tworzyw sztucznych.
Jak powstaje butelka PET?
Butelkę PET produkuje się z politereftalanu etylenu. Ma on postać granulatu, który po podgrzaniu do temperatury ok. 250 stopni Celsjusza przechodzi w stan ciekły. Wówczas umieszcza się go w specjalnej formie, która nie ma jeszcze kształtu butelki, ale jest jej “preformą”. „Preformę” rozdmuchuje się, a następnie chłodzi, przez co butelka uzyskuje swój ostateczny kształt.
Jak długo rozkładają się odpady?
Niestety, plastik to materiał, który nie tylko trudno się rozkłada, ale z którego produkowanych jest wiele rzeczy jednorazowego użytku – choćby plastikowe kubeczki, sztućce czy butelki. Choć produkuje się go dość szybko i łatwo jest materiałem bardzo trwałym, który zazwyczaj służy nam przez bardzo krótki czas.
Ile lat rozkłada się plastik? Od kilkuset do tysiąca lat! Dla przykładu torba foliowa rozkłada się ok. 300 lat – dlatego na zakupy warto zabierać własną torbę wielokrotnego użytku. Z kolei plastikowa butelka PET może potrzebować na to aż tysiąca lat! Styropianowa tacka potrzebuje średnio 500 lat – w związku z czym kupując obiad na wynos warto zabierać ze sobą opakowanie wielokrotnego użytku. Aluminiowa puszka z kolei rozkłada się od 200 do 400 lat. Bioodpady takie jak liście czy resztki jedzenia rozkładają się najkrócej – od 2 do 5 tygodni.
Chroń planetę przed plastikiem – filtruj wodę!
Niestety, tylko niewielka część wyprodukowanego plastiku trafia do recyklingu. Segregacja śmieci wciąż nie jest tak skuteczna jak moglibyśmy tego oczekiwać. Dlatego najlepszym sposobem na ograniczenie plastiku jest rezygnacja z jego kupowania.
Obecnie woda, która płynie w naszych kranach jest na bieżąco badana i monitorowana. Co więcej, instalacje wodociągowe – zwłaszcza w dużych miastach – są systematycznie modernizowane. Niestety, wciąż wiele osób kupuje zgrzewki wody mineralnej. Tymczasem możemy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy decydując się na filtrowanie wody w swoim domu.
Na rynku dostępne są filtry przepływowe, które umożliwiają czerpanie wody filtrowanej prosto z kranu. Niezwykle popularne są również dzbanki z filtrem. Z kolei w przypadku gdy wychodzimy z domu świetnie sprawdzają się butelki filtrujące, które możemy napełnić w dowolnym miejscu. Więcej o butelkach filtrujących i filtrach do wody dowiesz się na https://dafi.pl/blog/. Wszystkie te sposoby pozwalają skutecznie uwolnić się od plastiku!