Przepisy z octem jabłkowym
Ocet jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów octu wykorzystywanym w kuchni.
Był znany już w czasach starożytnych, ale dopiero współczesne badania wykazują, że poza smakiem cechuje się on również bardzo bogatym składem. Duża ilość cennych składników odżywczych sprawia, że ma on działanie antybakteryjne, a przy okazji reguluje trawienie, pozwalając na utrzymanie szczupłej sylwetki. Nic dziwnego, że tak chętnie z niego korzystamy. W jakich potrawach sprawdza się najlepiej? Poniżej znajdują się wybrane przepisy.
Papryka w occie
Czerwona papryka w occie to pomysł na pyszną przekąskę lub dodatek do sałatek. Do przygotowania dziesięciu porcji potrzeba 2 kilogramów czerwonej papryki, 2 litry wody, 1 szklanki cukru, 1 łyżka soli, 7 listków laurowych, odrobina gorczycy i ziela angielskiego, a także szklanki octu jabłkowego. Paprykę należy dokładnie oczyścić i pokroić w preferowane kawałki, a wodę zagotować z octem, solą i cukrem. Następnie kawałki papryki układamy w słoikach, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, a całość zalewamy wodą z octem i pasteryzujemy. Przyrządzona w ten sposób papryka ma słodko-kwaśny smak, jest miękka i może znaleźć zastosowanie w najróżniejszych potrawach.
Zdrowa pasta kanapkowa
Do przygotowania zdrowej i pożywnej pasty kanapkowej potrzeba plastra cukinii, 6 sztuk suszonych pomidorów, 3/4 szklanki słonecznika łuskanego, 1 łyżkę octu jabłkowego i 3 łyżki oleju lnianego, a także 3/4 szklanki pestek z dyni. Pestki z dyni oraz słonecznik należy moczyć przez pięć do sześciu godzin, a następnie osuszyć przez całą noc na tacce i włożyć do miseczki. Do miseczki dodajemy również surową cukinię, olej, ocet i pomidory, a całość blendujemy na jednolitą masę. Po zblendowaniu pastę kanapkową warto doprawić pieprzem i solą himalajską lub Kala Namak. Najlepiej smakuje z chlebem razowym, ale sprawdzi się również w przypadku przypiekanych tostów. Można jeść chleb tylko z nią, ale idealnie komponuje się pod względem smakowym z wędlinami, serami czy dodatkiem świeżych warzyw.
Kolorowa sałatka z serem pleśniowym
Do przygotowania czterech porcji potrzeba 4 garści rukoli, 1 ser camembert, pół szklanki suszonych pomidorów, puszki kukurydzy konserwowej, 2 czerwonych cebul średniej wielkości, 3 łyżki octu jabłkowego, 3 łyżki oleju truflowego i przegotowanej wody, 2 łyżki ziół prowansalskich oraz soli. Rukolę dokładnie należy opłukać, a następnie wrzucić do miski. Ser kroimy w kostkę i dodajemy do miski. Warto go wcześniej mocno schłodzić, żeby łatwiej się go kroiło. Suszone pomidory kroimy w drobną kostkę, tak samo cebulę, całość wrzucamy do miski z resztą składników. W szklance mieszamy olej truflowy, ocet jabłkowy, zioła i szczyptę soli. Sos mieszamy energicznie, aż uzyskamy jednolitą konsystencję, a następnie wlewamy go do sałatki. Sałatkę tego rodzaju można podawać jako smaczny dodatek do mięs, a także jako osobną potrawę z dodatkiem pieczywa czosnkowego.