Dla kogo dieta fodmap?
Są takie diety, które powinny być stosowane w niektórych chorobach czy zaburzeniach. Doskonałym tego przykładem jest dieta fodmap, którą można określić mianem ratunku dla osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej.
Czym jest dieta fodmap?
Dieta fodmap jest to specjalny sposób żywienia, który zawiera mało sacharydów, gdyż to one odpowiadają za fermentację. Dzięki temu zalecana jest dla osób z zespołem jelita drażliwego. Warto wiedzieć, że cukry proste takie jak fruktoza czy laktoza występują w przetworach mlecznych, słodyczach, ale też niektórych roślinach strączkowych czy ziarnach zbóż. Jednym z najbardziej szkodliwych jest syrop glukozowy czy też fruktozowy i właśnie tych cukrów dieta fodmap nie zawiera. Trzeba jeszcze wiedzieć, że występują charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na nietolerancję cukrów prostych. Zalicza się do nich: bóle brzucha, uczucie przelewania się w brzuchu, ale też wzdęcia bądź zaparcia. W takim przypadku warto zastanowić się nad tym, by zrezygnować właśnie z niektórych produktów. Wiele osób sądzi, że zbilansowanie diety jest trudne. Jeżeli nie macie czasu na przygotowanie posiłków, to dieta pudełkowa będzie dla Was idealnym wyborem. Nie musicie wtedy obawiać się niedoborów. Doskonałym wyborem jest catering dietetyczny z Warszawy.
Na czym polega dieta fodmap?
Dieta fodmap jest to dieta, które celem jest złagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego. Trzeba jeszcze pamiętać, że przede wszystkim polega na eliminacji z diety produktów, które mają wysoki poziom fodmap, czyli właśnie fruktozy, laktozy, fruktanów, galaktanów oraz polioli. Nie jest to jednak dieta na całe życie i powinna trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, przy czym osoby, które ją stosują muszą zwracać uwagę na to, które produkty nasilają objawy zespołu jelita drażliwego. Taka dieta jest niezwykle restrykcyjna. Stąd też trzeba uważać, aby nie doszło do niedoborów. Dlatego catering dietetyczny wydaje się słusznym wyborem. Najlepsza dieta pudełkowa rzeczywiście w realny sposób wpływa na zmniejszenie objawów.
Co jest dozwolone w diecie fodmap?
Jak już wspominaliśmy dieta fodmap jest zalecana jako niefarmakologiczne postępowanie u osób z zespołem jelita drażliwego. W diecie powinny znaleźć się owoce takie jak maliny, truskawki, mandarynki, pomarańcze, winogrona, ale też kiwi, cytryna, ananas czy rabarbar. Jeżeli chodzi o warzywa, to zdrowy catering dietetyczny powinien zawierać: paprykę, ziemniaki, fasolkę szparagową, brokuły, seler korzeniowy i naciowy, cykorię, marchewkę, pasternak, sałatę, dynię, karczochy. Z grzybów zazwyczaj dobrze tolerowane są boczniaki czy marynowane pieczarki. Menu diety piudełkowej fodmap jest bardzo różnorodne i gdy wybierze się dobrego dostawcę nie tylko cena cateringu dietetycznego będzie niska, ale jakość produktów będzie wysoka. Osoby zmagające się z jelitem drażliwym mogą spożywać niektóre produkty mleczne. Są to choćby produkty bez laktozy. W małych ilościach dopuszczone są sery żółte czy szwajcarskie, ale też feta. Z ziół zalecane są niemal wszystkie przyprawy, z wyjątkiem tych, które zawierają czosnek i cebulę. Jeżeli nie wyobrażacie sobie niesłodzenia herbaty czy kawy to na diecie fodmap możecie to robić, ale syropem klonowym czy też stewią. Jeżeli szukacie dobrej diety pudełkowej, to polecamy Wam catering dietetyczny w Krakowie.