Gabinet stomatologiczny – jak go urządzić?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest szczególna.

Nie tylko ze względu na zbiegi, jakimi jesteśmy w nim poddawani, ale także z powodu samej aranżacji tego miejsca. Znajdujący się w nim fotel stomatologiczny – umieszczony najczęściej w centralnym miejscu pokoju – i ustawione wokół niego przyrządy stomatologiczne, przykuwają uwagę pacjentów. Natomiast, aby dana przestrzeń mogła pełnić funkcję gabinetu stomatologicznego, musi spełniać także inne wytyczne. Bywa też, że poszczególne elementy wystroju wynikają z przyzwyczajenia lub mody, jaka panuje w pomieszczeniach lekarskich. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jak urządzić gabinet stomatologiczny?

Czym powinien wyróżniać się gabinet stomatologiczny?

Jako że gabinet jest miejscem pracy dla stomatologa, to powinien on przede wszystkim być dostosowany do funkcji, jaką pełni. Liczy się to, aby lekarz mógł się po nim swobodnie poruszać i aby miał on pod ręką najpotrzebniejsze narzędzia. Dlatego wielu stomatologów ceni sobie niewielkie przestrzenie.

Rzecz jasna gabinet stomatologiczny musi spełniać określone normy zawarte w przepisach. Jedna z nich jest oczywista i dotyczy obecności w nim unitu stomatologicznego.

Czym jest unit stomatologiczny?

Unit stomatologiczny jest niczym innym jak zestawem, na który składa się fotel, a także pulpit, końcówki robocze oraz blok spluwaczki. Stanowi on najważniejszy element każdego gabinetu stomatologicznego. To na fotelu siadają pacjenci i to z pulpitu korzysta stomatolog, gdy sprawdza bądź leczy ich uzębienie.

Gabinet stomatologiczny – jak go urządzić?

Przestrzeń dla pacjenta i przestrzeń dla lekarza

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w gabinecie stomatologicznym musi być zachowany ciąg sterylizacyjny. Dlatego konieczny jest podział gabinetu na strefę przeznaczoną wyłącznie dla lekarza i tę, po której porusza się pacjent. Jednak nie zawsze mogą to być dwa osobne pomieszczenia, dlatego często przestrzenią dla stomatologa jest po prostu osobny kąt lub obszar w gabinecie. Zapełnia go biurko oraz komputer lekarza. Niekiedy też jest on przedzielony łatwymi do dezynfekcji meblami lub osłoną plexi.

Jaki powinien być idealny gabinet stomatologiczny?

Gabinet przede wszystkim musi zapewniać dobre warunki do pracy i spełniać określone przepisy, także te związane z BHP. Dopiero w dalszej kolejności można aranżować jego detale. Gabinety stomatologiczne wyglądają dość podobnie. Bez względu na to, czy wyobrażamy sobie gabinet stomatologiczny – Warszawa, czy też klinikę stomatologiczną w Krakowie, to z pewnością w jednym i w drugim pomieszczeniu dominują białe kolory.