Jak zbudować relację z psychoterapeutą?
Relacja pomiędzy terapeutą a klientem to kluczowy aspekt wpływający na sukces całej psychoterapii. Powinna być ona autentyczna, empatyczna oraz oparta na bezwarunkowej akceptacji. Pozostaje jedynie pytanie jak ją zbudować i co składa się na dobrą relację z psychoterapeutą?
Jak powinna wyglądać relacja terapeutyczna w psychoterapii?
Relacja z terapeutą zawsze będzie różnić się od tej pomiędzy członkami rodziny i przyjaciółmi, mimo że ona również powinna opierać się na zaufaniu i więzi. W tym przypadku chodzi jednak o zaufanie klienta do swojego terapeuty oraz zbudowanie bezpiecznej więzi pomiędzy tymi osobami.
Profesjonalny terapeuta, taki jak: Psycholog Wioletta Kucharek, której gabinet mieści się pod adresem Juliana Tuwima 71 lok. 3, Łódź (tel: 604 886 066), nigdy nie będzie oceniać swojego klienta, lecz przyjmie go takim, jakim jest. W końcu to właśnie akceptacja i brak przymusu pozwalają nam otworzyć się przed drugą osobą.
Jakie są elementy dobrej relacji terapeutycznej?
Elementy relacji terapeutycznej to przedmiot badań psychoterapeutów z całego świata. Już w latach 50-tych ceniony psycholog i psychoterapeuta humanistyczny Carl Rogers wyróżnił kilka aspektów wpływających na poprawę stanu, w którym znajduje się pacjent. Jego obserwacje zostały potwierdzone w toku dalszych badań, dzięki czemu dziś możemy wymienić następujące elementy dobrej relacji terapeutycznej:
-
autentyczność/spójność psychoterapeuty,
-
bezwarunkowa akceptacja klienta,
-
empatia ze strony terapeuty.
Jaki powinien być autentyczny psychoterapeuta?
Autentycznym psychoterapeutą możemy nazwać osobę spójną ze swoimi myślami, uczuciami i zachowaniami. Prościej mówiąc, będzie to terapeuta, który nie udaje kogoś, kim absolutnie nie jest. Spójny psychoterapeuta będzie również świadomy swoich myśli i uczuć, jednak nie będzie się nimi wszystkimi dzielił z pacjentem. Jest to bardzo ważne, ponieważ proces psychoterapeutyczny wymaga od terapeuty zachowania dla siebie swoich emocji i odczuć, tak by nie zawstydzać i nie zakłopotać pacjenta.
Na czym polega bezwarunkowa akceptacja klienta?
Dobry psychoterapeuta powinien mieć wiele zrozumienia dla wszystkich swoich klientów. Oznacza to, że będzie on bezwarunkowo akceptował ich takimi, jakimi są, bez zbędnego oceniania, a zarazem z szacunkiem i godnością. W ten sposób pokazuje uznanie dla świata emocji, myśli i postaw klienta. Takie podejście powinno panować już od pierwszej wizyty w gabinecie, o której przeczytamy na stronie https://www.wiolettakucharek.pl/jak-wyglada-pierwsza-rozmowa-z-psychologiem/, gdzie opisano wszelkie aspekty pierwszego spotkania z psychoterapeutą.
Akceptacja ta jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Pomaga ona budować zaufanie, co w dalszych etapach ułatwia pacjentowi pełne otwarcie się w procesie terapeutycznym. Oczywiście akceptacja ta powinna mieć granice, dlatego ważne jest wyznaczenie zasad współpracy na pierwszym spotkaniu.
Dlaczego empatia w gabinecie psychoterapeuty jest ważna?
Empatia terapeuty jest bardzo istotna, bowiem to dzięki niej potrafi on zrozumieć świat swojego klienta. Istotna jest tu również umiejętność wejścia w ten świat, jednak bez porzucenia własnej tożsamości. Empatyczny terapeuta potrafi tym samym zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz wzmocnienie zaufania klienta.
Czym kierować się przy wyborze psychoterapeuty?
Najistotniejszy aspekt, którym należy się kierować stojąc przed wyborem psychoterapeuty to zaufanie, bez którego nie będziemy w stanie otworzyć się przed drugą osobą. Nie bez znaczenia będą również kwalifikacje terapeuty. Z tego powodu warto poszukiwać osób, takich jak: www.wiolettakucharek.pl/terapia-indywidualna-lodz/, które charakteryzują się nie tylko empatią, ale i adekwatnym wykształceniem.