Badania USG mogą posłużyć do wczesnego wykrycia różnych zmian w organach wewnętrznych pacjenta.

Obecnie wykorzystuje się różnego rodzaju głowice, czyli końcówki ultrasonografu wysyłające ultradźwięki, pozwalające na tworzenie obrazu. Oczywiście najczęściej diagnozuje się w ten sposób jamę brzuszną, coraz częściej stosuje się także USG w przypadku łokcia, kolana czy też nadgarstka. Jest to badanie diagnostyczne, które pozwala szybko wykryć nieprawidłowości, stosowane jest w wielu ośrodkach zdrowia zarówno państwowych, jak i prywatnych.

Badanie USG prostaty

Na czym polega badanie USG transrektalne prostaty?

Przy pomocy USG można wykonać także badanie prostaty, jest to badanie w przypadku podejrzenia raka gruczołu krokowego. Oczywiście jest to proste i bezinwazyjne badanie, które może dać wiele informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Jest to badanie bardzo istotne w prawidłowej diagnostyce, dzięki temu można określić rodzaj postępowania w przypadku wykrycia zmian chorobowych.

W przypadku badania prostaty wykorzystywana jest odpowiednia w głowica, która emituje ultradźwięki, dzięki temu będziemy mogli wykryć różne rodzaje tkanek, także tkanki chore. Tworzony jest obraz, który może być wyświetlany w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można wykryć łatwo zmiany chorobowe. W tym przypadku jest wykonywane USG transrektalne, czyli przez odbytnicze, podczas procedury odpowiednio wyprofilowana głowica umieszczona jest w odbycie, dzięki temu można stworzyć obraz prostaty. Oczywiście najnowocześniejsze urządzenia do ultrasonografii potrafią stworzyć także modele trójwymiarowe, które mogą bardzo dokładnie zobrazować wszystkie struktury oraz nawet niewielkie zmiany nowotworowe.

Obecnie USG prostaty można wykonać w wielu prywatnych ośrodkach zdrowia, z pewnością dzięki temu można wcześniej wykryć różnego rodzaju zmiany w naszym organizmie. Badanie tego rodzaju dostępne jest w wielu placówkach na terenie całego kraju, jest to usg transrektalne poznań jest miastem, gdzie możemy wykonać tego typu badania w placówce prywatnej. Jest to badanie, które nie wymaga skierowanie od lekarza, dzięki czemu można wykonać je dość szybko.