Profesjonalne i amatorskie zastosowanie drukarek 3D

Drukarki 3D mogą posłużyć nam do tworzenia przedmiotów z projektów cyfrowych, często za ich pomocą wykonywane są prototypy, możemy także wydrukować części do maszyn czy też do samochodów które nie są dostępne już na rynku.

Często wykorzystywany jest plastik PLA, lub też ABS który jest nieco mocniejszy i bardziej odporny na ciepło. Dzięki temu uzyskamy wiele wyrobów, które będą charakteryzowały się dużą wytrzymałością, będą to przedmioty o różnym kształcie.

Profesjonalne i amatorskie zastosowanie drukarek 3D

Na czym polega wydruk 3D?

Druk 3D polega na nanoszeniu kolejnych warstw materiałów, które po schłodzeniu twardnieją, tworząc właściwy wydruk. Drukarki posiadają oprogramowanie które umożliwia odczytywanie obrazu w postaci modelu CAD. Możemy wybrać szablony, lub samodzielnie projektować modele, drukarki wyposażone są w porty USB, czytniki kart SD posiadają także komunikację bezprzewodową. Drukarki 3D coraz częściej wykorzystywane są w prywatnie, przykładowo przez modelarzy. Korzysta z nich wiele firm produkcyjnych które mogą szybko otrzymać podzespoły do maszyn. Zaletą drukarek 3D jest możliwość natychmiastowego użytkowania wydrukowanych przedmiotów, nie musimy czekać na dostawę. W przypadku awarii maszyny w hali produkcyjnej niekiedy części oryginalne zastępowane są wydrukami 3D do czasu otrzymania właściwych podzespołów.

Dużą zaletą drukarek 3D jest łatwość obsługi, powinniśmy upewnić się, że zawiera ona odpowiedni materiał, często będzie to tworzywa sztuczne, które po stopieniu będzie nakładane na drukowany element. Wykorzystywane są także materiały w formie proszku, do utwardzania stosuje się laser oraz promieniowanie UV. Drukarki 3D korzystają także z dwóch dysz dostarczających materiał oraz utwardzacz, który pod wpływem temperatury będzie uzyskiwał odpowiednią twardość. Dostępne są różne rodzaje technologii które pozwalają na otrzymywanie bardzo dokładnych figur 3D.

Profesjonalny wydruk 3d to w wielu przypadkach oszczędność czasu oraz pieniędzy w przypadku awarii różnych sprzętów przemysłowych. Podobnie w domu możemy dorobić wiele części do mebli. Drukarka 3D posiada bardzo wiele zastosowań, możemy wykorzystać ją także do wydrukowania ozdób świątecznych, figurek, elementów zabawek. Drukarka daje nam nieograniczone możliwości, duża dostępność i niskie ceny powodują, że drukarki trójwymiarowe są coraz popularniejsze.