Czy zakup samochodu na kredyt balonowy jest opłacalny?

Rata balonowa jest to opcjonalny dodatek, który może sprawić, że spłaty kredytu samochodowego będą bardziej przystępne z miesiąca na miesiąc, chociaż spłaty kredytu balonowego nie zawsze mogą zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Czy zakup samochodu na kredyt balonowy jest opłacalny?

Co to jest rata balonowa i kiedy ją zapłacimy?

Rata balonowa odnosi się do jednorazowej kwoty, którą zgadzasz się zapłacić pożyczkodawcy pod koniec okresu spłaty kredytu samochodowego, jest ona znacznie wyższa niż poprzednie spłaty, stąd określenie rata balonowa.

Ponieważ ta płatność może stanowić znaczną część salda kredytu samochodowego, i dokładny procent będzie zależał od kredytodawcy oraz wieku i rodzaju pojazdu, w rezultacie pozostałe raty kredytu samochodowego mogą zostać zmniejszone przez cały okres spłaty.

Dzięki temu, że spłata kredytu samochodowego jest bardziej przystępna z miesiąca na miesiąc, spłata raty balonowej może pomóc w zakupie samochodu, na który w innym przypadku trudno byłoby sobie pozwolić z regularnego miesięcznego budżetu domowego. Kredyty balonowe są częściej spotykane w pożyczkach samochodowych do celów biznesowych i komercyjnych, zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, małych firm, jak i floty większej firmy. Zmniejszenie miesięcznych spłat kredytu samochodowego może pomóc firmie w zarządzaniu krótkoterminowymi kosztami.

Co więcej, ponieważ spłaty balonowe oznaczają, że każda spłata kredytu samochodowego składa się z większej liczby odsetek, a mniej z kwoty głównej kredytu, właściciele firm mogą ubiegać się o te odsetki jako wydatki biznesowe związane z podatkami. Powinieneś skonsultować się z księgowym lub doradcą finansowym, aby dowiedzieć się, czy kredyt balonowy przyniesie większe korzyści twojej firmie, niż standardowa pożyczka.

Wiele osób zastanawia się Co to jest rata balonowa? Przykładowo bierzesz pożyczkę na 30 000 złotych na zakup samochodu, zgadzając się na 5-letni okres spłaty. Zwykle wiąże się to z dokonywaniem 60 miesięcznych płatności w wysokości 500 złotych plus odsetki od pełnego salda pożyczki. Jeśli zgodzimy się uwzględnić ostateczną spłatę raty balonowej w wysokości 15 000 złotych lub 50% salda kredytu samochodowego, 60 miesięcznych spłat pokryje zamiast tego pozostałe 15 000 złotych długu i będzie kosztować tylko 250 złotych miesięcznie plus odsetki od pełnej pożyczki.