Ocet niefiltrowany – czyli jaki?

Ocet jabłkowy jest popularny ze względu na swoje właściwości zdrowotne i różnorodność zastosowań.

Jest bogaty w kwas octowy, witaminy i minerały, co czyni go bardzo popularnym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jak w wielu innych przypadkach, tak i jeśli chodzi o ocet, jest to produkt, który w zależności od producenta może bardzo mocno różnić się jakością.

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje w trakcie dwóch etapów fermentacji owoców.
Najpierw owoce zalewane są wodą i odstawiane na określony czas (z reguły od kilku do kilkunastu tygodni). Ważne jest, aby naczynie, w którym stoją zalane wodą, miało stały dostęp do powietrza. Pierwszy etap to naturalna fermentacja alkoholowa – rozwijają się drożdże, które wytwarzają alkohol. W drugim etapie następuje fermentacja octowa – w czasie jej trwania, bakterie pojawiające się w wyniku fermentacji, wykorzystują powstały alkohol i wytwarzają kwas octowy.

Dlaczego ocet jabłkowy jest tak pożądany i szeroko stosowany?

Ocet jabłkowy dobrej jakości to wręcz kopalnia cennych związków bioaktywnych. W occie jabłkowym znajdziemy między innymi:

masę witamin: A, E, K, B1, B2 i B12,
masę pierwiastków: potas, magnez, sód, wapń, selen, miedź, krzem, fluor, siarka,
bogactwo kwasów: kwas octowy, kwas galusowy, katechiny, epikatechiny, kwas chlorogenowy, kwas kawowy, kwas kumarowy, kwas ferulowy,
różnego rodzaju enzymy i aminokwasy,
bio flawonoidy,
beta-karoten,
składniki balastowe jak pektyna.

Ocet niefiltrowany – czyli jaki?

Właściwości i zastosowanie octu jabłkowego

Chcąc przybliżyć nieco i pokazać, jak cenny jest ocet jabłkowy, warto wspomnieć, o tym, że jego wykorzystanie odnotowano już w starożytnym Egipcie, gdzie używany był jak „napój młodości”, ponieważ jego spożywanie powodowało, że skóra stawała się gładka i jędrna.
Uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci w historii medycyny Hipokrates, wykorzystywał ocet jabłkowy z dodatkiem miodu do leczenia różnego rodzaju chorób skóry, przeziębień i innych infekcji. Nie tylko bezpośrednie spożycie octu jabłkowego ma zbawienny wpływ na wygląd cery. Można stosować go zewnętrznie, dodając go do kąpieli lub po prostu nacierając nim delikatnie skórę, oczywiście po uprzednim rozcieńczeniu go. Taka kuracja spowoduje, że skóra stanie się miękka i przyjemna w dotyku.

Ocet jabłkowy był również naturalnym środkiem na leczenie zaburzeń trawiennych, a nawet przeziębienia, używanym już przez nasze babcie i prababcie. A ponieważ wykazuje on również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, był często wykorzystywany do przemywania i leczenia ran. Obecnie, jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne octu jabłkowego potwierdzone badaniami, możemy wymienić:

poprawa gospodarki lipidowej (obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów),
poprawa trawienia i gospodarki energetycznej organizmu (jest przez to ważnym elementem diety odchudzającej, ponieważ dzięki niemu zwiększa się i wydłuża uczucie sytości),
działanie przeciwdrobnoustrojowe (doskonale radzi sobie z eliminowaniem różnego rodzaju bakterii i wirusów, przez co znajduje między innymi zastosowanie w kuracjach związanych z różnymi chorobami skóry, jak przykładowo trądzik czy łuszczyca).

Dobry ocet jabłkowy, czyli jaki?

Dobry ocet jabłkowy to przede wszystkim ocet surowy, czyli taki, który nie był poddawany procesom filtracji i pasteryzacji oraz procesom chemicznym. Dotyczy to całego procesu, począwszy od uprawy jabłek. Ocet niepasteryzowany zachowuje więcej naturalnych enzymów, witamin i minerałów, które są ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Ponadto ocet niepasteryzowany jest często uważany za bardziej wartościowy smakowo, ponieważ jego naturalny proces fermentacji jest lepiej zachowany.
Ocet niefiltrowany zawiera osad i cząstki zawieszone, które są często uważane za oznakę jakości i naturalności produktu. Osad ten zawiera także wartościowe składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały.

Jest to po prostu ocet, który po procesie fermentacji nie został przecedzony, ani w żaden inny sposób obrobiony w celu poprawienia jego przejrzystości. Cały wytworzony w tym procesie osad, to również bogactwo witamin i minerałów. Ocet niefiltrowany rozlany do butelek cały czas pracuje i dojrzewa, a kultury bakterii w nim zawarte są wciąż żywe. Ocet niepasteryzowany i niefiltrowany jest często uważany za lepszy ze względu na zachowanie większej ilości naturalnych enzymów, witamin i minerałów oraz wartościowego smaku i składników odżywczych zawartych w osadzie.