W jaki sposób okap kuchenny filtruje powietrze?

Filtry w okapie mają za zadanie oczyszczanie powietrza, które następnie przekazywane jest na zewnątrz czy też do przewodów wentylacyjnych.

W tym przypadku standardowo stosuje się filtr siatkowy, może być to filtr metalowy lub też z aluminium. W kasecie znajduje się drobna siatka składająca się z wielu warstw, która skutecznie usuwa tłuszcz, wyłapuje różnego rodzaju cząsteczki stałe z pary, która unosi się nad przygotowywanym posiłkiem. Warto zwrócić uwagę, iż nie zawsze udaje się usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego wiele osób wybiera także filtry węglowe, dzięki czemu można usunąć więcej różnego typu zanieczyszczeń, jak również oczyścić powietrze w naszej kuchni.

W jaki sposób okap kuchenny filtruje powietrze?

Pochłaniacze węglowe do okapów kuchennych

Często w okapach stosuje się filtry w kasetach okrągłych, pasują one do wielu modeli najpopularniejszych okapów. Dzięki zastosowaniu węgla aktywnego można bardzo skutecznie oczyszczać powietrze nie tylko z zanieczyszczeń, ale także z zapachów. Pamiętajmy, iż standardowe filtry z siatki nie zawsze usuwają wszystkie zanieczyszczenia, dlatego filtr węglowy będzie bardzo dobrym pomysłem, dzięki temu możemy usunąć bardzo drobne cząsteczki tłuszczu, które będą osadzały się na filtrze węglowym. Oczywiście są to filtry jednorazowe, dlatego należy wymienić je co 2 lub 3 miesiące, w zależności od częstotliwości użytkowania. Zwłaszcza jeżeli często gotujemy przykładowo zupy, kiedy dużo smażymy, wówczas z pewnością filtr węglowy będzie bardzo dobrym pomysłem w naszej kuchni.

Możemy zastosować filtry węglowe, które będą nałożone na standardowe filtry z siatki metalowej, lub też wybrać modele, które możemy umieścić na innych częściach okapu. Naturalnie filtry przeciwtłuszczowe mogą być wykonane także z materiału, można wykorzystać filtry wykonane także z akrylu czy z papieru. Dodatkowe filtry bardzo dobrze sprawdzą się w zamkniętych okapach, tam gdzie nie wyprowadzamy oparów, tłuszczu na zewnątrz. Jeżeli nie wiemy, jaki filtr powinniśmy zakupić, często producenci podają modele, które pasują do naszego okapu, możemy także skorzystać z wielu dostępnych na rynku zamienników. Oczywiście powinniśmy sprawdzić, czy w przypadku naszego okapu montowany jest jeden, czy też dwa filtry węglowe.

Możemy dobrać filtr do każdego modelu, mogą być to przykładowo filtry do okapów Zanussi, będą pasowały do różnych modeli tego producenta. W sklepach internetowych znajdziemy z pewnością szeroką ofertę, będziemy mogli wybrać filtr odpowiedni wielkością, także zakupić filtry nieco taniej, pamiętajmy iż dość szybko się one zużywają, więc zakup przez Internet w niskiej cenie będzie bardzo dobrym pomysłem.