Głownia zwarta i walka z nią

Rolnictwo to bardzo ważna branża gospodarki w naszym kraju.

Polega ona nie tylko na hodowli różnych zwierząt, ale również na uprawie wielu typów roślin, z których produkowane są pasze lub artykuły spożywcze. Bardzo ważną rolę odgrywają zboża, z których produkowana jest mąka i różnego rodzaju wyroby piekarnicze. Właściwa uprawa wymaga odpowiedniego dbania o zboża, podlewania ich oraz zapewnienia im ochrony przed pasożytami czy też chorobami. Jednym z poważniejszych schorzeń jest głowina zwarta, która atakuje różne typy zbóż.

Głownia zwarta i walka z nią

Podstawowe informacje na temat głowiny zwartej

Głowina zwarta to choroba zbóż, której przyczyną jest brak zaprawienia ziarna siewnego, a nośnikiem tego schorzenia jest ziarno, które uległo zakażeniu. Pierwsze objawy tej choroby można zauważyć po wykoszeniu zboża. Chore kłosy pokrywają się masą zarodników w kolorze brunatnoczarnym. Są to tak zwane teliospory. W pierwszej kolejności masa taka jest maziasta i miękka, a później twardnieje i ulega rozpadowi. Skupiska takich zarodników są okrywane srebrzystą błonką, która zostaje uformowana z resztek plew.

Choroba, jaką jest głowina zwarta to problem dotykający w głównej mierze jęczmień. W rzadszych przypadkach choroba ta uderza w owies oraz żyto. Najlepszym i polecanym sposobem walki z tym problemem jest stosowanie fungicydów. Są to preparaty ochrony roślin, które zwalczają choroby grzybowe powodując zaburzenia w wymianie substancji chemicznych między komórkami grzyba, a otoczeniem i wpływają korzystnie na procesy odpornościowe zachodzące w roślinach. Wystarczy użyć odpowiednich fungicydów do zaprawienia materiału siewnego, aby zapobiec tej chorobie.

Preparaty do zwalczania chorób, takich jak głownia zwarta są dostępne w ofertach wielu firm. Znalezienie porządnych dostawców takich produktów nie jest trudnym zadaniem. Wiele ciekawych ofert można znaleźć w Internecie. Spore grono firm nie tylko przedstawia swoje oferty on-line, ale również umożliwia składanie zamówień z wykorzystaniem specjalnych platform internetowych.