Lampy naftowe we współczesnym domu

Lampy naftowe obecnie nie są już stosowane jako oświetlenie, jednak mogą być bardzo ciekawą ozdobą w naszym domu, będzie to także możliwość zastosowania światła awaryjnego w razie braku zasilania.

Taka lampa składa się z pojemnika na naftę, gdzie zanurzony jest knot, często posiada metalową, mosiężną oprawę, z możliwością regulacji wysokości wysunięcia knota oraz wyposażona jest także w szklanym klosz.

Lampy naftowe we współczesnym domu

Lampy naftowe jako ozdoba salonu

Niegdyś lampy naftowe stosowane były jako podstawowe oświetlenie w domach, wynalazcą jest Ignacy Łukasiewicz, polski przedsiębiorca, który zaprojektował lampę naftową w 1853 roku. Lampy naftowe były wykorzystywane powszechnie w domach aż do nastania oświetlenia gazowego, a następnie oświetlenie elektrycznego. Zasadniczo lampa powinna posiadać zbiornik na naftę, odpowiedniej grubości knot, od którego w dużej mierze będzie zależało, jakie światło otrzymamy. Regulacja knota pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie wysokości płomienia, co pozwala na regulację oświetlenia emitowanego przez lampę. Dodatkowo lampy mogą być wyposażone w odbłyśniki, które pozwalają na określenie kierunku padania światła.

Lampy naftowe mogą posiadać różnej wysokości klosze, często produkowane były w różnych wersjach, posiadały często większe zbiorniczki na naftę, dzięki czemu mogły dłużej dawać światło w całym pomieszczeniu. Obecnie możemy wybrać wiele modeli lamp ozdobnych, które bardzo dobrze wpasują się we wnętrza klasyczne, możemy dobrać lampy o wysokości około 15 do 20 cm, które posiadają ręcznie wykonane klosze z jasnego szkła. Jest to bardzo istotne w przypadku lampy, ponieważ klosz będzie znacząco wpływał na kolor światła. Obecnie w lampach naftowych możemy zastosować także specjalne olejki zapachowe, które wprowadzą do pomieszczenia miłe aromaty, mogą być to zapachy cytrusowe, leśne, kojarzące się z kwiatami czy też zapachy orientalne.

Ozdobne lampy naftowe są bardzo dobrym pomysłem, jeżeli chcemy wprowadzić w domu styl klasyczny, mogą bardzo dobrze wyglądać na kominku, na półce, dodatkowo w przypadku przerwy w zasilaniu możemy wykorzystać lampy naftowe jako dodatkowe źródło światła. Dostępne są także duże lampy, które możemy wykorzystać w ogrodzie, zawiesić w altance. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa korzystania z lampy naftowej.