Co to jest skandynawski design?

Stonowane, dyskretne elementy, jasne kolory i otwarte pomieszczenia, które składają się na nowoczesny skandynawski design, to celebracja prostych rzeczy w życiu, funkcjonalnego minimalizmu.

Ten styl urządzania wnętrz był przez dziesięciolecia pod wpływem różnych krajów, stając się ponadczasowym, zawsze nowoczesnym klasykiem w domach i mieszkaniach na całym świecie.

Co to jest skandynawski design?

Jak wprowadzić styl skandynawski do pomieszczeń

Pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskim są przesiąknięte wpływami stylu życia hygge, to duńskie słowo, które przekłada się na uczucie stworzone przez odnajdywanie niezwykłości w codzienności, obejmujące poczucie komfortu i połączenie z otaczającym nas światem. Należy zatem zdać sobie sprawę, że podstawowe elementy skandynawskiego designu są łatwo rozpoznawalne i praktycznie bez wysiłku można je wprowadzić do własnych pomysłów na dekorację każdego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu.

Skandynawski design, którego początki sięgają lat 30. XX wieku, rozwinął się w krajach skandynawskich, takich jak Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja, jako praktyczny styl urządzania domu. Wszechstronny i funkcjonalny skandynawski styl urządzania wnętrz polega na wprowadzeniu do pomieszczeń światła i natury, sprawiając wrażenie komfortu i ciepła pomimo dość surowej palety barw. Z biegiem czasu rozwinęły się różne warianty tego designu, takie jak wygląd scandi-industrial, dzięki czemu można go dopasować do osobistych upodobań i stylu życia.

Białe ściany i jasna, naturalna podłoga współgrają ze sobą nawet w małych pomieszczeniach, tworząc wrażenie większej przestrzeni. Podłogi z twardego drewna lub nowoczesne, bielone deski są atrakcyjnym wprowadzeniem natury, tworząc ciepłe i proste wnętrze. W skandynawskim wzornictwie główną paletą kolorów są jaśniejsze odcienie, takie jak błękity czy szarości. Stanowią chłodny kontrast z ciepłem naturalnego drewna. Jako dekoracje na oknach czy podłodze świetnie sprawdzą się doniczki metalowe. Do wyboru mamy meble z ram drewnianych lub w kolorze srebrnym, z odważnymi, ukośnymi liniami. Aby podkreślić i wyróżnić się na tle prostych linii i krawędzi, tkaniny powinny być miękkie i wygodne, w neutralnych, stonowanych kolorach.