Narzędzia okulistyczne – z czego korzysta okulista?

Badanie okulistyczne postrzegane jest jako stosunkowo przyjemne i przede wszystkim bezbolesne.

W trakcie jego trwania dany okulista sprawdza nasz wzrok, polegając na naszych odpowiedziach lub zawierzając swoim samodzielnym obserwacjom. Co ważne – podczas badania okulistycznego wykorzystywane są różnorakie narzędzia okulistyczne. Każde z nich ma pomóc w ustaleniu poziomu naszej wady wzroku lub w określeniu, czy dane schorzenie związane z narządem wzroku występuje u pacjenta. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się kilku przyrządom, jakie wykorzystuje w swej pracy okulista.

Jakie jest najważniejsze narzędzie okulistyczne?

Wśród specjalistycznych akcesoriów, jakie możemy znaleźć w każdym gabinecie okulistycznym, jednym najważniejszych przedmiotów jest tanometr. Ten sprzęt może być obsługiwany ręcznie, lecz istnieją egzemplarze, z których korzysta się bezkontaktowo.
Zadaniem tanometru jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pozwala on na zbadanie twardówki oka, spojówki, tęczówki lub rogówki.

Natomiast, aby zdiagnozować takie choroby jak zaćma, odwarstwienie siatkówki lub zapalenie spojówek niezbędna jest lampa szczelinowa.

Narzędzia okulistyczne – z czego korzysta okulista?

Jakie są pozostałe narzędzia okulisty?

Nie sposób nie wspomnieć także o synoptoforze. Jest to aparat, który powinien znajdować się w każdym gabinecie okulistycznym. Pozwala on zbadać poziom zezowatości i tym samym również zakres supresji lub ustawienie gałek ocznych.

Każdy okulista posiada także kasetkę ze szkłami próbnymi. Są one pomocne wtedy, gdy musi on dopasować odpowiednie szkła dla pacjenta.

Do sprzętu okulistycznego zaliczamy także takie przedmioty jak: haczyk tęczówkowy, skrobak do rogówki lub specjalna igła do wyjmowania ciał obcych z oka. Niektóre z nich wykorzystywane są podczas operacji chirurgicznych, natomiast inne podczas rutynowej wizyty okulistycznej. Tak czy inaczej, ich obecność w każdym gabinecie jest konieczna.

Wizyta okulistyczna w Centrach Medycznych Medyceusz

Chcąc udać się na wizytę do okulisty, warto skierować się do wykwalifikowanego specjalisty. Otóż Centra Medyczne Medyceusz oferują fachową opiekę medyczną, wśród której znajduje się także opieka okulistyczna. Jeśli przyświeca nam hasło: okulista – Łódź, to powinniśmy polegać na Medyceuszu.